دانستنی های فنی مهندسی

دانستنی های فنی مهندسی (5)

چهارشنبه, 25 شهریور 774 ساعت 00:00

رله حفاظتی

نوشته شده توسط

رله حفاظتی وسیله ای است که برای محافظت از دستگاه های برقی که در اثر تغییر کمیت های الکتریکی یا فیزیکی تحریک می شود و موجب به کار افتادن دستگاه ها و تجهیزات معینی میگردد و دستگاه معیوب را از شبکه خارج می سازد.
به عبارت دیگر وظیفه به وسیله رله حفاظتی محل وقوع عیب از شبکه جداسازی می شود و سایر قسمت های سالم شبکه به کار خود ادامه می دهند و ثبات و پایداری شبکه حفظ می شود.

 

دوشنبه, 25 خرداد 774 ساعت 00:00

چند پرسش و پاسخ دربارۀ پایپینگ

نوشته شده توسط

1- چه لوله هایی تنش زدایی می شوند؟

لوله ها در محل سرجوش در دو حالت تنش زدایی می شوند: الف) لوله های nace؛ ب) لوله های با ضخامت بالاتر از 19 mm

 

دوشنبه, 25 خرداد 774 ساعت 00:00

نقشه خوانی نقشه های P&ID

نوشته شده توسط

 نقشه های P&ID نقشه هایی شماتیک هستند و جز در مواردی خاص نشان دهندۀ جهت حرکت لوله نیستند، که از این موارد خاص می توان محل اتصال لوله به تجهیزات ثابت و دوار و شیرهای فشارشکن را نام برد. در این نقشه ها دربارۀ طول لوله هم صحبتی نمی شود، مگر در جایی که الزامات طراحی برای طول لوله مقادیر کمینه یا بیشینه ای را تعیین کند.

دوشنبه, 20 -2669 ساعت 00:00

اصطلاحات رایج در پروژه های نفتی

نوشته شده توسط

 KOM (kickoff meeting)

kickoff به معنی اولین ضربه ای است که در یک بازی فوتبال به توپ زده می شود. یعنی جلسه ای که طرفین قرارداد با هم برگزار کرده و ابهام ها را برطرف می کنند. این جلسه اولین جلسه ای است که گروه پروژه با کارفرما برگزار می کند و در آن به هر مساله ای که نیاز به بررسی داشته باشد، پرداخته می شود. از بررسی نقشه ها و ابعاد و اندازه ها تا جنس مواد مصرفی، نحوۀ ساخت، چگونگی حمل، زمان تحویل، (در صورت نیاز) خدمات پس از فروش، و موارد دیگر.

دوشنبه, 20 -2669 ساعت 00:00

نکاتی دربارۀ طراحی PDMS

نوشته شده توسط

خطوط سنگین و بزرگ در کناره ها و نزدیک ستون های پایپ رک قرار می گیرند.
خطوط بخار و بخار اشباع شده در طبقات بالای پایپ رک قرار می گیرند به طوری که خطوط بزرگتر و گرمتر در لبه بیرونی قرار می گیرند.
 خطوط سایز پایین یوتیلیتی و ابزاردقیق در طبقه بالا و وسط قرار می گیرند.